Ciekawostki


English:

Hello! I have for You a few sewing tips&tricks. Down there You have pictures for each one of them :)Polish:

Witajcie! Postanowiłam wstawiać co jakiś czas post z serii "Czy wiesz że...", w którym będę zamieszczać wszystkie ciekawostki, mniej lub bardziej ciekawe, związane oczywiście z szyciem. Tak więc, czy wiesz że...1. Szyjąc dzianinę na stębnówce trzeba ustawić drobny ścieg (2-2,5) i podczas szycia całkiem mocno ją naciągać. Najlepiej przeszyć kawałek wybranej dzianiny i rozciągnąć żeby sprawdzić czy szew nie puszcza, jak puszcza to zmniejszyć go jeszcze bardziej.

źródło2.  Najprostszym sposobem na posiadanie obcinaczki zawsze pod ręką jest przewieszenie jej na szyi na gumce! Dzięki temu nie masz ograniczonych ruchów, bo gumkę zawsze możesz naciągnąć, a obcinaczka zawsze jest blisko kiedy jej potrzebujesz.


źródła zdjęć: 1 23. Domowe kreszowanie polega na zwinięciu tkaniny w rulon i intensywnym przeprasowywaniu z dużą ilością pary. Temperatura powinna być ustawiona na najwyższą możliwą dla danego materiału. Tak powstała tekstura utrzyma się do kolejnego prania. Jeśli chcesz żeby dalej taka była, wystarczy, że tuż po wyjęciu z pralki ponownie zwiniesz ją w rulon i pozostawisz tak do wyschnięcia.źródła zdjęć: 1 24. Najprostszym sposobem na równe wycinanie elementów, które będą usztywniane fizeliną, a są  z tkanin delikatnych, jest przygotowanie kawałka materiału z którego będziemy ciąć i przyklejenie do niego fizeliny jeszcze przed wycinaniem. Taki sposób nazywany jest wycinaniem z bloku. W przypadku tkanin sztywnych jest to zbędne, ale delikatne lubią się później deformować.źródła zdjęć: 1 2 3
5. Wykroje używane przy produkcji drukowane są przy użyciu plotera na papierze o szerokości równej szerokości tkaniny, z której będą wycinane czyli zazwyczaj 1,50m. 


źródło


6. Papier używany do drukowania jest półprzezroczysty lub szary (ten chiński ;)), a po lewej stronie posiada klej. Układany jest na tkaninie, delikatnie przypasowywany i dzięki temu wykrój przykleja się do tkaniny. Fachowa nazwa tego papieru to Freezer paper. Papier jest wielorazowego użytku. Do kupienia znalazłam TU i TU, ale w małych formatach. TUTAJ dziewczyna pokazuje jak własnoręcznie taki zrobić, ale nie wiem jak działa, bo nie sprawdzałam ;) 

źródła zdjęć: 1 27. Oznaczanie tkanin bez malowania po nich odbywa się za pomocą nacinków. Miejsca zaszewek, styku rękawa z przodem itp. nacina się delikatnie na ok. 0,5cm dzięki czemu nie ma problemu z tym, że  zaznaczenie się zmaże, a nacinek nie będzie widoczny ponieważ szew jest prowadzony na 1cm szerokości.


źródło


8. Samodzielne nawlekanie igły jest dużo prostsze jeśli obcinasz nitkę po skosie. Dzięki temu końcówka nici ma spiczasty kształt i łatwo wchodzi w dziurkę. 


9. Posiadaczy i przyszłych posiadaczy overlocka zapraszam na tutorial gdzie dowiedzą się jak najłatwiej się  wypruć źle wszyty szew overlockowy :) TU


10. Najprostszym sposobem na podwinięcie jeans'ów, a tym samym poradzenie sobie z kilkoma warstwami tkaniny na szwach bocznych, jest obcięcie zapasu po skosie. W ten sposób odejmiemy sobie trochę warstw do przeszycia w tych najgrubszych miejscach :)


11. Pozostając w temacie podwijania jeansów, jeśli chcesz skrócić spodnie kupione w sklepie, ale nie podoba Ci się wizja utraty oryginalnego podwinięcia, zastosuj metodę pokazaną na tym filmiku:


12. Gramatura materiału mierzona jest poprzez wycięcie z materiału kółka o powierzchni 100cm2 bądź kwadratu o boku 10cm, które następnie się waży, a otrzymany wynik mnoży przez 100. Uzyskana liczba wskazuje nam gramaturę materiału.
13. Podczas produkcji tkanin pierwsze kilka metrów ma "oszukaną" gramaturę. Tak więc ten sam materiał, z tej samej belki może mieć różną gramaturę. Żeby sprawdzić tą właściwą próbka wycinana jest dopiero po pierwszych 10-ciu metrach materiału. Warto zwrócić na to uwagę przy kupnie tkaniny z belki.


źródło niestety gdzieś zapodziałam14. Jeśli szyjemy coś z cienkiej dzianiny, która jest podatna na rozciąganie dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie niektórych miejsc poprzez wszycie taśmy silikonowej, która utrzymuje materiał, dzięki czemu w tych miejscach nie jest tak podatny na rozciągnięcia. Do wszywania najlepiej zastosować stopkę z podajnikiem taśmy.


źródła zdjęć: 1, 2, 315. Zamiast dziurawić materiał szpilkami możemy użyć zwykłych spinek do włosów. Przytrzymają materiał równie dobrze, ale nie spowodują żadnych uszkodzeń co w przypadku delikatnych materiałów i szpilek jest nieuniknione. Poza tym nie pokujemy się podczas szycia ;)


16. W przypadku szycia z surówki, a następnie farbowania, najlepszym rozwiązaniem jest użycie białych nici bawełnianych, które w odróżnieniu od poliestrowych są podatne na farbowanie i przyjmą kolor jaki będziemy nadawać gotowemu uszytkowi. W ten sposób zaoszczędzimy na niciach ;)


źródła zdjęć: 1, 2, 317. Jeśli potrzebujemy zmarszczyć długi kawałek materiału, i nie chcemy się bawić w pękające nici, wystarczy że wszyjemy zygzakiem sznurek/włóczkę w dwóch rzędach. Pociągając za nią nie musimy się bać, że w połowie nam pęknie, a po uzyskaniu odpowiedniego wyglądu wystarczy przeszyć materiał między włóczką, a następnie ją wyciągnąć.


źródło18. Podczas szycia śliskich materiałów typu latex itp. bez użycia specjalnej stopki pojawia się problem, żeby jemu zapobiec wystarczy, że nakleimy na zwykłą stopkę taśmę, która będzie się gładko przesuwać po materiale i nie będzie się do niego kleić.


źródłoMam nadzieję, że coś Wam się przyda. Osobiście nie wszystko z tej listy próbowałam, ale na pewno kiedyś skorzystam.


5 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne porady, paru rzeczy nie wiedziałam, a z niektórych na pewno skorzystam, dziękuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się pomysł ze spinkami,jak widać każdego dnia człowiek się czegoś uczy. Pozdrawiam Karolina

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za patent ze spinkami:) bardzo mi się spodobał w praktyce:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi mama podpowiadała, że szyjąc dzianiny warto ustawi leciutki zygzak, wtedy jest szew nieco bardziej odporny na rozciąganie :)

  PS Zaglądam do Ciebie nie bez przyczyny. Wyszukuję twórczych blogów i zapraszam je do grupy, którą prowadzę na facebooku. Bardzo chętnie zobaczyłabym Cię tam z nami. Jest to grupa tak samo dla Twórców, jak i dla Czytelników, atmosfera jest naprawdę cudowna, można podyskutować na twórcze tematy, jest wiele ciekawych konkursów, link party itd. Słowem brakuje tylko Ciebie Odnośnik do grupy: https://www.facebook.com/groups/blogiDIY/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję ślicznie za każdy komentarz :)